Kokiems būstams 2022 metais šalies gyventojai skolinosi dažniausiai

Ar jau skaitėte?

Nors Lietuva pirmauja tarp Europos valstybių gyventojų, gyvenančių nuosavame būste, daugelis nekilnojamąjį turtą (NT) įsigyja su paskola. 2022 metų „Luminor“ banko klientų duomenys rodo, kad dažniausiai tokiu būdu perkami jau įrengti butai. Kokiems dar būstams prioritetą teikia šalies naujakuriai, komentuoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

- Reklama -

Banko duomenys rodo, kad daugiau nei pusė besiskolinančiųjų perka butus (64 proc.). Didžiausią viso finansuojamo nekilnojamojo turto dalį butai sudarė Klaipėdoje (87 proc.), Vilniuje (82 proc.) ir Kaune (81 proc.).

3d rendering the empty room

Banko ekspertė pastebi, kad didmiesčiuose fiksuojamą butų kaip nuosavo būsto populiarumą galimai nulemia pasiūla ir kaina. Analizuojant Lietuvos NT rinką matyti, kad galimybių įsigyti butą naujos statybos daugiabučiuose netrūksta.

„Naujakuriai turi daug laisvės rinktis būstą tiek atsižvelgdami į jo lokaciją, tiek į kainą. Pavyzdžiui, daugelis nori gyventi arčiau miesto centro, darbo, mokymosi ar pramogų vietų, todėl galimybės įsigyti jau pastatytą namą rajone ar ten pat statytis nuosavą namą neretai nė nesvarsto“, – teigia Ž. Rakauskaitė.

Renkasi pilnai įrengtą būstą

2021 m. Eurostato duomenimis, daugiau nei 58 proc. Lietuvos gyventojų gyvena butuose, todėl nenuostabu, kad du trečdaliai šalies gyventojų iki šiol teikia pirmenybę tokiam būsto tipui. Tiesa, jų pasirinkimai dėl būsto įrengimo skiriasi.

„Luminor“ banko klientai dažniau rinkosi su paskola įsigyti pilnai įrengtus butus (44 proc.), o butus su daline apdaila įsigijo tik apie 20 proc. naujakurių, Pasak ekspertės, pastarojo tipo būstą labiau vertina norintys jį geriau pritaikyti savo asmeniniams poreikiams. Tiesa, ji pabrėžia, kad pasirinkimą lemia ir tai, kad mažesniuose miestuose nėra didelio naujos statybos būstų pasirinkimo, tad gyventojai dažniausiai perka būstą iš antrinės rinkos, o štai didžiuosiuose miestuose ir Palangoje butus su daline apdaila renkasi maždaug trečdalis banko klientų.

- Reklama -

„Įsigiję pilnai įrengtą butą gyventojai gali greičiau į jį įsikelti, jiems nereikia rūpintis įvairiais buto apdailos darbais. Pastarieji reikalauja nemažai savininkų žinių, todėl tinkamai nepasiruošus, darbai gali ir užsitęsti ar net kelis kartus pranokti pradinį būsto įrengimui skirtą biudžetą. Įtakos gana didelei pilnai įrengtų butų paklausai galimai turi ir suaktyvėjusi antrinė butų rinka“, – pasakoja „Luminor“ banko atstovė.

Jeigu pirkti namą – tai tik rajone

Banko duomenys atskleidžia ir privačių namų pirkimo Lietuvoje tendencijas – praėjusiais metais tokie būstai sudarė 35 proc. visų finansuotų nekilnojamojo turto objektų.

Nors privatūs namai nėra pats populiariausias pasirinkimas Vilniaus ar Kauno gyventojams, kituose šalies rajonuose tokie būstai įsigyjami kur kas dažniau. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajone jau įrengti namai sudarė net 49 proc. viso finansuoto turto, o dar 36 proc. sudarė namai su daline apdaila.

„Dėl didelių NT kainų namai dažniau perkami rajonuose ar toliau nuo miestų centrų, kur tokio tipo būsto kainos yra mažesnės. Be to, galėdami dirbti nuotoliniu būdu gyventojai mieliau renkasi ramesnį gyvenimą, teikia prioritetą privačioms žaliosioms erdvėms, kiemui automobiliams, laisvalaikiui ar poilsiui“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Rečiausiai su paskola perka žemės sklypus

Banko duomenimis, Vilniaus mieste ir rajone kartu sudėjus finansuota daugiau nei trečdalis (37 proc.) viso Lietuvoje su paskola įsigyto nekilnojamojo turto, Kauno mieste ir rajone – 28 proc., Klaipėdos mieste ir rajone – 16 proc., dar maždaug tiek pat sudarė likusioje šalies dalyje įsigyti būstai.

Pastebima ir tai, kad skolintis tam, jog įsigytų žemės sklypą, pernai nusprendė vos 1 proc. visų „Luminor“ banke paskolas ėmusių klientų. Tokiuose miestuose kaip Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje nebuvo nė vieno finansuojamo žemės sklypo įsigijimo.

„Taip gali būti dėl to, kad žemės sklypas dažniausiai įsigyjamas nuosavomis lėšomis, o į banką klientai kreipiasi jau susiplanavę namo statybas. Žinoma, yra ir tokių klientų, kurie nori kuo greičiau įsikurti nuosavuose namuose ir džiaugtis jų jaukumu, tad jie mieliau renkasi jau pastatytą būstą – nesvarbu, namą ar butą“, – teigia „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Ž. Rakauskaitė.

TOP naujienos

Nauja realybė: gyventojai ir naujam būstui skolinasi iš namų

Norint pasiskolinti pinigų, į banką vykti nebereikia – Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiuo metu jau daugiau kaip 90 proc. atvejų tiek konsultacijos dėl...

Gudrybė našlaitėms sustiprinti: jos žydės kaip pašėlusios ir bus atsparios ligoms 

Našlaitės yra vienos populiariausių pavasario gėlių, kurios pačiomis įvairiausiomis spalvomis bene anksčiausiai nuspalvina terasas ir balkonus. Jos yra nereiklios, nebrangios, pakenčia net nedideles pavasarines...

Planuojate genėti ar kirsti medžius? Tai turite padaryti iki kovo vidurio

Artėjant pavasariui tiek individualių, tiek daugiabučių namų gyventojai ima planuoti aplinkos tvarkymo ir pasiruošimo šiltajam metų sezonui darbus. Daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity...

Kaip išvengti chaoso namuose arba tvarkingų namų taisyklės

Maloniau leisti laiką namuose, kurie yra švarūs ir tvarkingi. Sakoma, kad tai veikia net mūsų emocinę būseną bei nuotaiką. Todėl kuriant namų viziją ir...

Planuojančių namų remontą augančios kainos negąsdina: ekspertai pataria imtis darbų rudenį

Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu. Statistikos departamento duomenimis, pastatų remonto...

Vasarą padaugėja pranešimų apie piktnaudžiavimą laikinuoju nedarbingumu

Vasarą „Sodra“ gauna daugiau pranešimų apie galimą piktnaudžiavimą laikinuoju nedarbingumu. Per dieną atkeliauja keli prašymai patikrinti, ar asmuo, turintis gydytojo išduotą nedarbingumo pažymėjimą, iš tiesų serga, o gal nedarbingumo laikotarpį išnaidoja kaip papildomus laisvadienius....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS