Planuojate genėti ar kirsti medžius? Tai turite padaryti iki kovo vidurio

Ar jau skaitėte?

Artėjant pavasariui tiek individualių, tiek daugiabučių namų gyventojai ima planuoti aplinkos tvarkymo ir pasiruošimo šiltajam metų sezonui darbus. Daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ darbų vadovė Rūta Aglinskaitė primena, kad norint genėti ar kirsti medžius, esančius privačioje individualaus ar daugiabučio namo teritorijoje, būtina atsižvelgti į tam numatytus reikalavimus ir darbus atlikti ne vėliau kaip iki kovo 15 dienos.

- Reklama -

Darbus galima atlikti tik rudens ir žiemos metu

Artėjant pavasariui daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonė „Civinity Namai“ sulaukia vis daugiau gyventojų užklausų dėl jų kiemuose esančių medžių genėjimo ar kirtimo.

Rūta Aglinskaitė primena, kad norint genėti ar kirsti medžius, esančius privačioje individualaus ar daugiabučio namo teritorijoje, būtina atsižvelgti į tam numatytus reikalavimus ir darbus atlikti ne vėliau kaip iki kovo 15 dienos. RPT.lt koloažas.

Norint atlikti šiuos darbus rekomenduojama suskubti, nes nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos miestuose dėl paukščių perėjimo šie darbai draudžiami.

„Kadangi šiuo laikotarpiu paukščiai peri intensyviausiai, medžių genėjimas ir kirtimas galimas tik esant tam tikroms išimtims arba iš anksto įsitikinus, kad medžiuose ar greta jų nėra besiveisiančių laukinių paukščių, ir gavus ornitologo pažymą,“ – sako R. Aglinskaitė.

Galioja tam tikros išimtys

Draudimas genėti ir kirsti medžius taikomas visiems miestuose augantiems medžiams, nepaisant to, kad medžiai auga privačioje individualaus ar daugiabučio namo teritorijoje.

Tačiau galioja ir tam tikros išimtys, kurias nustačius medžių tvarkymo darbai yra galimi. Viena iš jų, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui. Draudimas genėti medžius šiltuoju metų sezonu taip pat netaikomas, jeigu genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.

- Reklama -

Bendroji tvarka taip pat negalioja visiems nudžiūvusiems, stichinių nelaimių paveiktiems, pavyzdžiui, audros išverstiems ar nulaužtiems medžiams. Tokius medžius, siekiant apsaugoti gyventojus, būtina tvarkyti nedelsiant.

Kai kuriems medžiams kirsti būtinas leidimas

„Civinity Namai“ darbų vadovė Rūta Aglinskaitė.

Nepaisant to, kad medis auga privačioje teritorijoje, o jo kirtimo darbai suplanuoti atlikti iki kovo mėnesio, kai kuriems medžiams būtinas savivaldybės leidimas.

Jeigu medžio skersmuo yra didesnis nei 20 cm., nepaisant medžio rūšies, šis leidimas yra privalomas. Jeigu medžio skersmuo yra mažesnis, ar būtinas leidimas priklauso nuo medžio rūšies.

Štai saugomų medžių, tokių kaip ąžuolai, klevai, uosiai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, pušys, maumedžiai, beržai, liepos, kirtimui būtina gauti savivaldybės leidimą. Tuo tarpu kitoms medžių rūšims, pavyzdžiui, invaziniams medžiams ir krūmams, leidimas nebūtinas.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir norint kirsti invazinį medį būtina įvertinti, ar jo skersmuo nėra didesnis nei 20 cm. Norint tai padaryti reikia medžio kamieną matuoti ne bet kur, o jo vietoje, esančioje 130 cm. nuo žemės,“ – sako „Civinity Namai“ specialistė.

Dėl daugiabučio kieme esančių medžių sprendžia gyventojų dauguma

Pasitaiko atveju, kai kieme augantis medis užstoja pro langus patenkančią šviesą ar kitaip trukdo ar kelia riziką konkretaus buto gyventojams.

„Civinity Namai“ specialistė primena, kad nepaisant to, jog medis auga šalia vieno iš buto langų ar terasos, jo tvarkymui būtina gauti kaimynų sutikimus.

„Norint genėti ar kirsti bet kokius daugiabučio namo kieme augančius medžius teks surinkti daugumos gyventojų sutikimus: šiems darbams atlikti būtinas 51 proc. daugiabučio butų savininkų raštiškas sutikimas,“ – sako R. Aglinskaitė.

Rūta Lapinskienė

TOP naujienos

Didžiausias elektros prietaisų priešas – įtampos svyravimai: pataria, kaip nuo jų apsisaugoti

Dažniausiai baiminamasi, kad namuose turimi elektros prietaisai suges juos sudaužius arba suliejus vandeniu, tačiau dažnai įrenginius gali sugadinti ir plika akimi nematomas priešas –...

Karantino metu nuolatinio žmonių buvimo namuose neatlaiko ir prietaisai

Nuolatinis buvimas namuose dėl karantino daiktams, technikai ir kitam namų turtui – ne į naudą. Per pirmąsias karantino savaites turto sugadinimo atvejų pagausėjo penktadaliu,...

V. Jonutis: prieš akis – pigiausias šio amžiaus šildymo sezonas

Dar prieš šildymo sezono pradžią Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) paskelbė, jog spalį šilumos kainos bus net 15 proc. žemesnės nei pernai. Įvertinus biokuro...

V. Skaisgirė netrukus įsikels į naujus namus

Televizijos laidų prodiuserė Vaida Skaisgirė jau daugiau nei pusmetį gyvena nekantriu laukimu, kada galės įsikelti į naujuosius namus, kuriuose vis dar intensyviai vyksta remonto...

Trys netikėtos priežastys, kodėl į Viršuliškes plūsta vis daugiau gyventojų

Nors Viršuliškės yra mažiausia Vilniaus seniūnija, tačiau per pastaruosius kelerius metus joje apsigyventi suplanavo bent pora tūkstančių naujakurių. Ekspertai sutaria, kad taip yra todėl, kad ši Vilniaus vietovė turi netikėtų ir patrauklių išskirtinumų. Apie...

Šią vasarą sostinėje prasidės naujo „Vilties“ specialiosios mokyklos filialo statybos

Birželio pirmąją savaitę pasirašyta rangos darbų sutartis dėl Savanorių prospekte, buvusiame lopšelio-darželio pastate, įrengiamų patalpų naujam „Vilties“ specialiosios mokyklos filialui. Projekto vertė siekia apie 1,78 mln. eurų, o darbus planuojama baigti iki 2024 m....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS