Naujus namus besirenkantys ar juos jau įsigiję naujakuriai turi sustyguoti daugybę procesų, susijusių su apdaila, įrengimu ir interjeru. Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimo rezultatai rodo, kad beveik du trečdaliai jų bent viename iš šių etapų į pagalbą pasitelktų specialistus. Kaip nesuklysti planuojant darbus ir renkantis, kam juos patikėti?
Išsirinkti ir įsirengti naują būstą – atsakingas procesas, iš naujakurių pareikalaujantis ir finansų, ir laiko resursų. Tad natūralu, kad nuolat skubantys didžiųjų miestų gyventojai, spręsdami naujo būsto apdailos, įrengimo ir interjero klausimus, siekia juos planuoti kuo efektyviau.
„Vertindami neseniai atlikto nuomonės tyrimo rezultatus, matome, kad didžioji dalis – net 63 proc. – didžiųjų miestų gyventojų, rūpindamiesi nauju būstu pasitelktų reikiamų sričių specialistus. Vieni jiems patikėtų visus darbus ir į juos netgi nesikištų, kiti griežtai kontroliuotų, treti darbus skaidytų etapais – pavyzdžiui, apdailą ir įrengimą atiduotų į specialistų rankas, o interjeru rūpintųsi patys“, – sako Dovydas Vilčinskas, apdailos projektų vadovas.
Svarbiausia – aiškus planas ir patikimi specialistai
Pasak apdailos projektų specialisto, siekiant užtikrinti, kad visi procesai vyktų sklandžiai, svarbu teisinga darbų eiga. Visų pirma, reikia turėti aiškią naujų namų viziją, nuspręsti, kokio dydžio biudžetą planuojama skirti. Norintiems geriau įsivaizduoti, kaip galėtų atrodyti perkamas būstas, bendrovė siūlo visų pirma jį „pasimatuoti“. Kitaip tariant, apžiūrėti ar netgi pagyventi viename iš vystomų projektų įrengtame demonstraciniame bute. Tokią paslaugą išbandę naujakuriai gali geriau įvertinti savo poreikius.
„Kai naujų namų vizija jau suformuota, galima pasirūpinti techniniu projektu, išsirinkti rangovus ir pasirašyti su jais sutartis, kuriose būtų numatyti aiškūs darbų atlikimo terminai. Norint išsirinkti patikimus specialistus, kurie atsakingai ir profesionaliai pasirūpintų namų apdaila, įrengimu ir interjeru, būtina atkreipti dėmesį į jų turimas rekomendacijas, apžiūrėti bent vieną jau įrengtą projektą ar paprašyti atliktų darbų nuotraukų. Apie specialistus galima daug sužinoti pasiteiraujant, su kokiais tiekėjais jie dažniausiai dirba, pasidomint jų reputacija. O renkantis interjero dizainerį svarbu įsitikinti, kad jūsų skoniai interjerui sutampa, tuomet dirbti kartu bus daug paprasčiau“, – pataria D. Vilčinskas.
Kai visi minėti žingsniai jau atlikti, galima išsirinkti visas interjero ir s, su skirtingais rangovais suderinti darbų eiliškumą ir užtikrinti, kad visos reikiamos priemonės jiems būtų perduodamos laiku. Tuomet belieka tik nuolat sekti situaciją, įsitikinti, kad visi specialistai savo darbus atlieka pagal grafiką ir pateiktą projektą.
Jau įrengtas būstas: ką reikia žinoti apie garantijas
Tiesa, kaip rodo nuomonės tyrimo duomenys, 23 proc. didžiųjų miestų gyventojų būstą pirktų tik jau visiškai įrengtą. Dažniausiai tokį variantą rinktųsi vyresni asmenys.
„Jei perkamas visiškai įrengtas būstas, svarbu įvertinti, ar jis atitinka jūsų lūkesčius ir gyvenimo būdą, ar įrengimo darbai atlikti tinkamai. Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, rangovai nustatytą laiko terminą turi prisiimti atsakomybę už netinkamai atliktus darbus. Apdailai galioja penkerių, paslėptiems darbams – dešimties metų garantija. Tiesa, kartais defektus gali lemti ir prastos kokybės medžiagos, o joms garantija galioja pagal pačių gamintojų nustatytus standartus“, – primena D. Vilčinskas.
Anot jo, svarbu žinoti ir tai, kad garantija gali būti nutraukiama, jei rangovų atliktiems darbams įtaką daro šalutiniai veiksniai, pavyzdžiui, kito meistro atlikti darbai.
Reprezentatyvų penkių didžiausių Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimą „Omberg“ užsakymu atliko OMD. Atliekant tyrimą, internetu buvo apklausti 687 18–74 m. amžiaus interneto vartotojai.