Vandens šildytuvai – kaip jais naudotis tinkamai?

Ar jau skaitėte?

Labai nemaža dalis namų ūkių Lietuvoje naudoja boilerius vandeniui šildyti. Tačiau nepaisant tikrai didelio populiarumo, daug kas tiksliai nežino eksploatavimo niuansų bei dėl to susiduria su ankstyvais gedimais arba neefektyviai naudoja šiuos prietaisus. Kodėl tai turėtų būti aktualu? Ogi dėl to, kad tai yra didelė investicija, padedanti taupyti ir teikianti naudą kasdien. Optimalus jos veikimas svarbus jums ir jūsų piniginei.

- Reklama -

Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius dalykus, kuriuos turėtų žinoti visi, turintys vandens šildytuvą arba galvojantys apie jo įsigijimą.

Kas apskritai yra vandens šildytuvai?

Karšto vandens šildytuvas (dar vadinamas boileriu) – tai specialus įrenginys – talpa, kurioje pakaitinamas iš vandentiekio ateinantis vanduo. Vandeniui pašildyti naudojamos dujos, elektra arba abu energijos šaltiniai (tokiu atveju šildytuvas vadinamas kombinuotu).

Pakaitintas vanduo nukreipiamas ten, kur jo reikia – į dušą, čiaupus ir t.t.. Jis taip pat gali būti naudojamas ir centriniam šildymui, nors tai pasitaiko kiek rečiau.

Kaip veikia boileris?

Boilerio viduje yra didžiulė, keliasdešimties arba net kelių šimtų litrų tūrio talpa, kurioje kaupiasi ir šyla vanduo. Vienu atveju vanduo yra šildomas su dujų pagalba įkuriama liepsna, o kitu – naudojant elektrinį kaitinimo elementą – teną. Šildymas dujomis paprastai yra taupesnis metodas, tačiau reikia šiek tiek daugiau laiko, kol talpa įšyla, kadangi tai yra mažiau inertiškas šildymo būdas. Na, o šildymas elektra itin efektyvus su mažesnės talpos boileriais.

Ypač patogu tiems namų ūkiams, kurie naudoja kombinuoto tipo vandens šildytuvus. Pavyzdžiui, vasarą galima naudoti tik elektros energiją, o žiemą – rotuoti tarp šildymo dujomis bei elektra ir esant poreikiui, keisti tarp būdų, kad visad užtektų karšto vandens, o išlaidos nebūtų per didelės.

- Reklama -

Kokią temperatūrą reikėtų nustatyti mano karšto vandens rezervuare?

Įvertinant visas sąlygas, karšto vandens optimaliausia temperatūra yra nuo 60 °C iki 65 °C.

Jei temperatūra žemesnė nei 50 °C, padidėja rizika, kad vandenyje pradės daugintis bakterijos, pavyzdžiui, legionelės, sukeliančios ligas. Taip atsitinka, kai vanduo kurį laiką prastovi.

Jei temperatūra aukštesnė nei 65 °C, vanduo bus per karštas, kad jį būtų galima naudoti, ir padidėja nusideginimo rizika. Palaikant saugią 60-65 °C temperatūrą, vanduo bus ne per karštas, kad nudegintų, tačiau tuo pat metu ir pakankamai karštas, kad jame nesiveistų pavojingi svetimkūniai.

Saugumo sumetimais moderniuose karšto vandens rezervuaruose yra ir termostatas, leidžiantis nustatyti rezervuare esančio vandens temperatūrą. Kai kurie karšto vandens temperatūros jutikliai leidžia sekti vandens bako temperatūrą net ir telefonu.

Ar modernūs boileriai yra ekonomiški?

Modernūs boileriai pasižymi labai dideliu energiniu efektyvumu, ypač lyginant su senais modeliais. Pagrindinė to priežastis – jų veikimo principas bei gamintojų progresas. Kondensaciniai vandens šildytuvai surenka daugiau šilumos, susidarančios degimo proceso metu, todėl ir efektyvumas būna aukštesnis. 

Norėdami kuo efektyviau naudoti boilerį, turite atsižvelgti į:

  • Savo naudojimo įpročius;
  • Jūsų turimus energijos tiekimo planus;
  • Pačio boilerio galimybes.

Maksimalų energinį efektyvumą pasieksite tada, kai vandenį šildysite taupiai ir tik prieš tai, kada jis labiausiai reikalingas. Vandenį taip pat naudinga šildyti vakare ar anksti ryte, jeigu turite elektrinį įrenginį ir kelių laiko juostų tiekimo planą. Na, o pats boileris gali turėti reguliuojamą laikmatį, išmaniąsias ar kitas funkcijas, kurios padeda dar taupiau naudoti energiją.

TOP naujienos

Svajonių būsto paieškos – kada verta pirkti „iš brėžinių“ ir kaip išsirinkti?

Šalies didmiesčiuose išliekant aukštai būsto paklausai svajonių namų ieškantys gyventojai žvalgosi ne tik į jau įgyvendintus, bet ir dar tik pradedamus arba planuojamus projektus....

Žingsnių iššūkis – papildoma ugdymo priemonė mokytojams

Nuo kovo 30 dienos visoje Lietuvoje ugdymas vyksta nuotoliniu būdu. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad pamokos nuotoliniu būdu turės vykti...

Statybų ekspertas „Nepakanka tik suprasti, kaip vykdomos statybos“

Pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, gyvenimas pamažu ėmė stoti. Statybų sektorius – taip pat ne išimtis. Remiantis duomenimis, 68 proc. statybų sektoriaus įmonių dėl pandemijos...

Sausio mėnesį elektra Lietuvoje brango 17 proc.

Sausį visose Baltijos šalyse didmeninė elektros energijos kaina kilo po keliolika procentų. Lietuvoje ji augo mažiausiai – 17 proc. iki 53,64 Eur/MWh. Latvijos prekybos...

Palangoje šalia „Vanagupės“ viešbučio parduodamas sklypas poilsio paskirties pastatui plėtoti

Palangoje, šalia 5 žvaigždučių viešbučio „Vanagupė“, vos 10 min. pėsčiomis iki paplūdimio aukciono būdu parduodamas sklypas su statybų leidimu viešbučio ar poilsio paskirties pastatui vystyti. Objekto pradinė kaina siekia 977 tūkst. eurų (neįskaitant PVM).  „Lankomiausiame...

Kur prasideda ir baigiasi daugiabučio namo patalpų savininkų ar naudotojų atsakomybė?

Nuosavo nekilnojamojo turto nuosavybė paprastai asocijuojasi su sprendimų priėmimo ir saviraiškos laisve. Britų teisininkas ir politikas Edwardas Coke'as savo garsiajame ir dažnai cituojamame sprendime dar 1604 metais įtvirtino mintį, kad kiekvieno žmogaus namai yra...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS