Kodėl lietuviai perką nuosavą būstą

Ar jau skaitėte?

Lietuvos gyventojai nuosavą būstą dažniausiai perka dėl noro nebegyventi su tėvais arba nuomojame būste, atskleidė neseniai vykdytas tyrimas. Kokios dar priežastys lemia šalies žmonių sprendimą įsigyti namus ir kokius pagrindinius būsto nuomos trūkumus jie akcentuoja, komentuoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

- Reklama -

Kiek daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų (26 proc.) įsigyja nuosavą būstą, nes nebenori gyventi su tėvais arba nuomotis būsto, atskleidė rudenį „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa.* Tai – aukščiausias rodiklis iš visų Baltijos šalių. Latvijoje šią priežastį įvardijo 15 proc. respondentų, o Estijoje – 19 proc.

Taip pat šalies gyventojai yra įsitikinę, kad ilgalaikėje perspektyvoje nuosavas būstas atsieina pigiau nei nuomojamas – taip teigė 20 proc. apklaustų žmonių. Tiek latviams, tiek estams tai pasirodė kiek mažiau svarbu – šį variantą pasirinko atitinkamai 14 proc. Latvijos ir 18 proc. Estijos gyventojų.

Pasak Žydros Rakauskaitės, gyventojų noras sutaupyti yra suprantamas, nes nuosavas būstas dažniausiai išties tampa pagrįsta ir atsiperkančia investicija į jų gyvenimo kokybę.

„Šiandien matome, kad kol žmonių finansinė situacija stabili ir paskolai grąžinti jie išleidžia ne daugiau kaip 30–40 proc. savo mėnesinių namų ūkio pajamų, tol ilgalaikėje perspektyvoje pirkti būstą bus ko gero patraukliau, nei jį nuomotis. Svarbu atsiminti, kad nors finansiniai įsipareigojimai gali tęstis ir kelis dešimtmečius, tai nereiškia, kad jame teks praleisti visą likusį gyvenimą. Būstą visada galima parduoti, pavyzdžiui, norint grąžinti paskolą arba siekiant gautas lėšas panaudoti kaip pradinį įnašą jūsų poreikius tuo metu geriau atitinkančio nekilnojamojo turto įsigijimui“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Dar viena priežastis, kodėl žmonės įsigyja nuosavą būstą – galimybė jį įrengti pagal savo norus. Šį teiginį akcentavo 19 proc. Lietuvos gyventojų ir po 13 proc. latvių bei estų, parodė apklausa.

- Reklama -

Dalį šalies gyventojų nuoma verčia jaustis nesaugiai

„Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Minėtas tyrimas taip pat atskleidė Lietuvos gyventojų požiūrį į būsto nuomą ir pagrindinius jos trūkumus. Maždaug 3 iš 5 (58 proc.) šalies gyventojų kaip vieną esminių minusų mato galimybę, kad nuomotojas gali pakelti nuomos kainą.

Beveik pusė (46 proc.) apklaustųjų teigia, kad nuomotojas gali staiga nutraukti sutartį, o tai verčia juos jaustis nesaugiai. Dar 35 proc. šalies gyventojų nerimauja, kad nuomotojai gali nenorėti priimti jų gyventi į būstą su augintiniais (40 proc.) ar vaikais (35 proc.).

„Tiek nuomojamas, tiek nuosavas būstas turi įvairių pliusų ir minusų. Pavyzdžiui, namus besinuomojantys gyventojai turi galimybę lanksčiai, daugybę kartų keisti gyvenamąją vietą, tačiau tuo pat metu tenka taikstytis su nuomotojo taikomais apribojimais. Įsigijus nuosavą būstą, taisykles žmonės gali kurti patys, o pačius namus įsirengti pagal savo galimybes ir poreikius“, – teigia „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

„Luminor“ bankas per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje suteikė būsto paskolų už daugiau nei 246 mln. eurų. Vidutinė paskolos suma šiuo laikotarpiu siekė maždaug 92 tūkst. eurų.

*„Luminor Bank“ apklausa buvo atlikta 2022 metų rugsėjo ir spalio mėnesiais bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Norstat Latvia“. Apklausos metu buvo apklausta daugiau nei 1 tūkst. 18-74 metų amžiaus respondentų kiekvienoje Baltijos šalyje.

Greta Jankaitytė

TOP naujienos

Turintiems stabilias pajamas užsienyje – paskolos būstui itin palankiomis sąlygomis

KREDA, vienijanti 11 šalies kredito unijų, kviečia emigracijoje dirbančius ir apie nuosavus namus Lietuvoje galvojančius tautiečius įvertinti naujus finansinių paslaugų grupės pasiūlymus. „Net ir turint...

„Rimi“ pataria, kaip šventėms išsirinkti gražiausią puansetiją: nustebins ne tik spalva, bet ir lapų forma

Prasidėjus žiemos švenčių sezonui, vienas ryškus ir kultinis žiedas užima centrinę vietą namuose ir šventinėse dekoracijose – tai, be abejonės, puansetija. Dėl savo turtingos...

Naujos statybos ar renovuotas senas butas – ką pirkti apsimoka labiau?

Atsakymo į klausimą, kokį butą pirkti – naujos ar senos statybos – panašu, ilgai ieškoti nebereikia. Kaip teigia nekilnojamojo turto (NT) ekspertas Remigijus Pleteras,...

V. Skaisgirė netrukus įsikels į naujus namus

Televizijos laidų prodiuserė Vaida Skaisgirė jau daugiau nei pusmetį gyvena nekantriu laukimu, kada galės įsikelti į naujuosius namus, kuriuose vis dar intensyviai vyksta remonto...

Kiek kainuoja lietvamzdžiai?

Nesuklysime teigdami, jog lietaus mūsų šalyje iš tiesų netrūksta – norint išvengti žalingų jo padarinių ir maksimaliai išnaudoti šiuos vandens resursus, prie pastatų dažnai montuojamos lietaus nuvedimo sistemos. Tiesa, neretai kyla klausimų dėl jų...

Mažėja visuomeninės elektros energijos kainos viršutinės ribos buitiniams vartotojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), reaguodama į pokyčius didmeninėje energijos rinkoje, prognozuojamą mažesnę elektros energijos rinkos kainą, 2023 m. II pusmečiui nustatė mažesnes visuomeninės elektros energijos kainos viršutines ribas buitiniams vartotojams: perkantiems elektros energiją iš...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS