Rekuperacinė sistema, kokiems namams ji būtina?

Ar jau skaitėte?

Geras vėdinimas yra labai svarbi komfortiško mikroklimato privačiuose namuose sudedamoji dalis. Dar prieš 5-10 metų atviri langai buvo laikomi gero vėdinimo pagrindu. Tačiau inžinerinės sistemos nuolat tobulėja, o rinkoje atsirado speciali įranga, skirta efektyvesniam vėdinimui, t. y. rekuperatoriai. Aptarkime, kas yra šie įrenginiai ir kaip jie veikia.

- Reklama -

Kas yra oro rekuperatorius?

Tai dvipusio veikimo tiekimo ir išmetimo įrenginys. Viena įrenginio dalis paima iš patalpos išmetamą orą ir išleidžia jį į lauką, o kita dalis užtikrina šviežio oro tiekimą į patalpą. Tarp šių dviejų sistemų yra šilumokaitis. Žiemą jis paima šilumą iš iš patalpos išleidžiamam orui ir perduoda ją iš lauko tiekiamam orui. Dėl tokio veikimo principo patalpa vėdinama, o oro temperatūra išlieka tokia pati. Šis privalumas vertingas ir žiemą, ir vasarą.

Kokia oro rekuperatoriaus paskirtis?

Rekuperacinė sistema, kokiems namams ji būtina.

Pagrindinė oro rekuperatoriaus paskirtis – užtikrinti kokybišką, tačiau energiją taupantį vėdinimą privačiame name. Naudodami gerą rekuperatorių galite sumažinti šildymo išlaidas žiemą, o vasarą – oro kondicionieriaus sunaudojamos elektros energijos sąnaudas.

Žiemą rekuperatorius padeda sutaupyti 60-90 % šilumos, kuri paprastai išeina per paprastą vėdinimo sistemą. Įprastinio rekuperatoriaus naudingumo koeficientas yra apie 74 %.

Kiek rekuperatorių reikia vienam namui?

Skirtingai nei centralizuotos vėdinimo sistemos, rekuperatorius „vėdina“ tik tą patalpą, kurioje jis yra. Idealiu atveju rekuperatorius turėtų būti įrengtas kiekvienoje patalpoje, kurią reikia gerai vėdinti: miegamajame, vaikų kambaryje, svetainėje, vonios kambaryje, virtuvėje.

Jei patalpa yra labai didelio ploto arba nestandartinio aukščio lubos (pavyzdžiui, jei turite dviejų lygių svetainę), viename kambaryje gali prireikti ne vieno, o dviejų rekuperatorių.

- Reklama -

Kaip išsirinkti rekuperatorių savo namams?

Pagrindinis pasirinkimo kriterijus yra našumas. Jis priklausys nuo patalpos ploto. Paprastai gamintojai nurodo, kokiam kambario plotui tinka vienas ar kitas modelis.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į papildomus veiksnius:

  • Filtravimo sistemos kokybę. Jei, pavyzdžiui, namas yra netoli kelio, pageidautina rinktis rekuperatorių su geru filtru.
  • Drėgmės ir anglies dioksido jutiklių buvimą. Paprastai jie naudojami sistemose su automatiniais išmaniaisiais režimais.
  • „Wi-Fi“ modulis, leidžiantis rekuperatorių prijungti prie „Išmaniųjų namų“ sistemos.
  • Renkantis vėdinimo sistemą, verta atkreipti dėmesį ir į gamintoją. Paprastai firminė įranga kainuoja šiek tiek brangiau, tačiau jos patikimumas yra didesnis.

TOP naujienos

Būsto apdaila ir įrengimas: kaip suplanuoti darbus ir pasirinkti specialistus?

Naujus namus besirenkantys ar juos jau įsigiję naujakuriai turi sustyguoti daugybę procesų, susijusių su apdaila, įrengimu ir interjeru. Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės...

Laukiniams gyvūnams karantinas negalioja: saugotis turi ir miestų vairuotojai

Nors didžioji dalis šalies gyventojų, gyvendami karantino sąlygomis, iš namų išvyksta tik nusipirkti maisto produktų ar vaistų, kai kuriems net ir šiuo laikotarpiu tenka...

Žemės mokesčiui sumokėti – beveik dvi savaitės  

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad žemės mokesčio deklaracijos suformuotos ir išsiųstos visiems žemės savininkams, jį sumokėti reikia iki lapkričio 15 d. Už 2022...

Buto remontas, kur ieškoti patikimų meistrų?

Pavasarėjant daugelis žmonių imasi įvairių namų remonto darbų. Tai nė kiek nestebina, nes šiltasis sezonas – pats tinkamiausias metas tiek kapitaliniam remontui, tiek kosmetinio...

Draudikai per pusmetį išmokėjo beveik 35 mln. eurų kompensacijų: kokios žalos dažniausios?

Transporto priemonių žalos sudaro didžiausią draudžiamųjų įvykių skaičių Lietuvoje. Tai rodo draudimo bendrovės ERGO pirmojo 2023-ųjų pusmečio duomenys. Draudikai skaičiuoja, kad eismo įvykiai pridarė žalos, kuri siekia 25 mln. eurų. Didžiausios žalos – netikėtos Draudikų duomenimis,...

NT Latvijos pajūryje: įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Pandemija gana netikėtai Lietuvos gyventojams tapo postūmiu įsigyti nekilnojamąjį turtą (NT). Paklausa tokia didelė, kad kainos sparčiai auga, o pasiūla nespėja malšinti pirkimo įkarščio, todėl Lietuvos gyventojai vis dažniau žvalgosi kitų šalių nekilnojamojo turto...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS