Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Ar jau skaitėte?

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad pomidorų sėja jau pačiame įkarštyje, rodo ir pardavimų skaičiai, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tradiciškai būtent pomidorų sėklos tampa vienomis paklausiausių prasidėjus pavasarinei sėjai.

- Reklama -

 „Šiemet lietuviai išties nusiteikę aktyviam daržininkystės sezonui – vasarį įvairiausių sėklų nupirko net apie 70 proc. daugiau nei pernai. Paprastai sėklų pirkimo pikas būna balandį, bet matome, kad pirkėjai planuojasi savo išlaidas – pastebėję akcijas, sėklomis, daigyklomis, žemėmis, kitomis sodo bei daržo priežiūros prekėmis apsirūpina ir anksčiau“, – sako G. Kitovė.

Pomidorai.

Pasak jos, šiemet įdomu ir tai, kad nuo daržovių sėklų pagal populiarumą nedaug atsilieka žoliniai augalai, tokie kaip miskantai. Jie yra ypač populiarėjanti augalų rūšis, žmonės ryžtasi juos daiginti net iš sėklų. Taip pat, aktyviai perkamos gėlių sėklos – pavyzdžiui, nasturčių, ratilių. Visgi, sėklų TOP sąrašo viršuje tebekaraliauja daržovės: agurkai, ridikėliai ir, žinoma, pomidorai.

Kad šaknys nesusipintų – sėkite į daigyklas

Nemažai pomidorų augintojų jau pasėjo sėklas į indelius. Visgi, jeigu dar to nepadarėte, laiko dar yra. Tą padaryti nėra sudėtinga, pasakoja „Iki“ Šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo: „Patogiausia ir paprasčiausia pomidorus sėti į specialias daigyklas. Viena sėklytė keliauja į vieną indelį, tad vėliau bus gerokai lengviau augalus pikuoti, jų gležnos šaknys nesusipins. Daiginimui labiausiai tinka specializuoti substratai, kurie praturtinti tokiais mikroelementais kaip perlitas. Tokią dirvą reikėtų papurenti, neperlieti ir kiekvieną sėklytę švelniai įspausti gilyn.“

Daigykloms parūpinkite šiltą vietą, kurioje laikysis bent 20 laipsnių šiluma. Rekomenduojama sėklas pridengti plėvele, tačiau nepamirškite leisti augalams kasdien „pakvėpuoti“. Dygstantiems pomidorams, žinoma, būtinas vanduo, tačiau tą darykite saikingai, o geriausia pradžioje apskritai naudoti tik purkštuvą. Tinkamose sąlygose sėklos paprastai sudygsta per kelias savaites, tuomet ateis laikas pomidorus persodinti į didesnį indelį ar vazoną.

„Sėklų sėja jau pasirūpinus, laikas ir kitam atsakingam darbui – metas susiplanuoti, ką ir kur atšilus orams sodinsite šiltnamyje. Įvertinti derėtų ne tik turimą plotą ir daržovių valgytojų pomėgius, bet prisiminti ir taisykles, kurie „kaimynai“ geriausiai sutars. Kai kurios daržovės padės vienos kitoms klestėti, o kitus augalus verčiau atskirti“, – įspėja V. Paukštelo.

- Reklama -

Pomidorų geriau nesodinti šalia agurkų

Pomidorai yra jautri ligoms rūšis, todėl verta išmintingai suplanuoti kitų daržovių kaimynystę, kad būtų sumažinta ligų rizika. Pomidorai ir agurkai – du bene populiariausi ir plačiausiai Lietuvos daržuose auginami augalai. Jie dažnai tampa ir dilema daržininkams – ar šios daržovės gali dalytis viena lysve, o gal geriau joms skirti atskiras vietas?

„Pomidorai ir agurkai, nors iš pažiūros atrodo darni pora, iš tikrųjų gali būti ne pats geriausias pasirinkimas auginti kartu. Jų kaimynystė gali neigiamai paveikti abiejų augalų sveikatą ir derlių. Visų pirma, juos gali pažeisti tos pačios ligos, ypač grybelių sukeliamos. Be to, pomidorai mėgsta saikingesnį laistymą, o agurkus dėl jų negilios šaknų sistemos reikia laistyti dažniau ir gausiau. Tad skirtingi laistymo reikalavimai dar labiau apsunkina šių daržovių auginimą kartu“, – atkreipia dėmesį V. Paukštelo.

Tai nereiškia, kad reikės dviejų šiltnamių, ramina augalų žinovė. Tiesiog agurkus sodinkite arčiau sienų, kur jų neveiks staigūs temperatūros pokyčiai, o pomidorus – netoli šiltnamio durų.

Pomidorų taip pat nerekomenduojama auginti šalia cukinijų, bulvių. Pastarosios pavojingos dėl bulvių maro, kuris puola ir pomidorus. Tokios daržovės kaip kopūstai, brokoliai, briuseliniai kopūstai ir žiediniai kopūstai jiems taip pat ne geriausia kaimynystė. Šalia šių daržovių pomidorai vėliau pradės krauti žiedus.

Lengva kartu prižiūrėti paprikas ir pomidorus, mat jų poreikiai bus panašūs, tačiau V. Paukštelo atkreipia dėmesį, kad šiuos augalus taip pat puola panašios ligos, tad užsikrėtus vieniems, gali nukentėti ir kiti. Todėl susodinus juos kartu, reikėtų ir atidžiai prižiūrėti ir rūpintis prevencija nuo ligų.

Geriausi kaimynai pomidorams

Prastai sutarsiantys su agurkais, pomidorai visgi turi ir nemažą būrį draugų. Pavyzdžiui, jie puikiai augs šalia prieskoninių žolelių: pomidorams patiks čiobrelių, šalavijų, bazilikų, petražolių ir raudonėlių draugija. Pipirmėtės atbaidys skruzdes, žemės blusas ir peles. Žolelės padės ne tik saugotis nuo kenkėjų, bet ir pagerins pačių pomidorų skonį. Net dilgėlės, kurios laikomos piktžolėmis, turės teigiamą poveikį augalui ir jo vaisiams.

Pomidorai taip pat draugiškai sugyvens su česnakais, svogūnais, porais, morkomis, salotomis, salierais, špinatais. Ankštiniai augalai teigiamai paveiks dirvožemį, tad kartu ir padės pomidorams krauti gausesnį derlių.

„Gal pasirodys ir keista, bet pomidorus gali paveikti ne tik kitos daržovės, bet ir dekoratyviniai augalai. Kai kurie iš jų pomidorams padės – veiks kaip kenkėjus atbaidančios priemonės. Tokiomis savybėmis, pavyzdžiui, pasižymi serenčiai. Ši gėlė veiksmingai atbaido šiltnaminius baltasparnius nuo pomidorų. Tuo tarpu rykštenės, astrai vilioja plėšrius vabzdžius, kurie minta pomidorus puolančiais amarais“, – pastebi augalų žinovė.

Medetkos ir nasturtės taip pat turės teigiamą poveikį pomidorų augimui. Pasodintos toje pačioje dirvoje kaip ir daržovės, jos atbaidys dirvos kenkėjus nuo jų šaknų.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Ekspertai pataria: kaip prižiūrėti išmaniuosius įrenginius, kad jie tarnautų ilgiau

Kasmet elektroniniams prietaisams išleidžiame šimtus, o kartais net tūkstančius eurų. Tačiau ne visada pavyksta išsaugoti puikią jų būklę, dėl ko papildomai kainuoja įrenginių remontas...

Kokia avalynė garantuoja darbų saugumą?

Po ilgos darbo dienos praleistos statybose, prie kelių ar miške, kai grįžtama namo, kojos apsunksta, pasidaro lyg medinės, o jų pėdos ima skaudėti. Taip...

Sodo pavėsinės: ką naudinga žinoti prieš įsigyjant? 

Niekas neleis sumeluoti, kad laiko leidimas lauke, gryname ore yra savotiška terapija, leidžianti labiau atsipalaiduoti, efektyviau pailsėti. Tad, atėjus šiltajam metų laikui, vasarai -...

Prieš pirmuosius pavasarinius darbus darže, nepamirškite trijų žingsnių, kaip tinkamai pasirūpinti daržo įrankiais

Kai saulės kasdien vis daugiau, taip ir norisi eiti į lauką bei suleisti rankas į žemę. Bet planuojant tai, kokius augalus šiemet norite daiginti...

5 mitai apie polistireninį putplastį statybose: pasitikrinkite, ar jais vis dar tikite

Polistireninis putplastis yra itin degus, visiškai neperdirbamas ir juo mėgsta smaguriauti įvairūs graužikai – šie ir panašūs mitai vis dar gajūs visuomenėje. Ypač – tarp žmonių, kurie pirmą kartą planuoja šia medžiaga apsišiltinti savo...

Kaip išvengti chaoso namuose arba tvarkingų namų taisyklės

Maloniau leisti laiką namuose, kurie yra švarūs ir tvarkingi. Sakoma, kad tai veikia net mūsų emocinę būseną bei nuotaiką. Todėl kuriant namų viziją ir planuojant interjero sprendimus, itin svarbu numatyti kiekvienam daiktui savo vietą...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS