Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Ar jau skaitėte?

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad pomidorų sėja jau pačiame įkarštyje, rodo ir pardavimų skaičiai, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tradiciškai būtent pomidorų sėklos tampa vienomis paklausiausių prasidėjus pavasarinei sėjai.

- Reklama -

 „Šiemet lietuviai išties nusiteikę aktyviam daržininkystės sezonui – vasarį įvairiausių sėklų nupirko net apie 70 proc. daugiau nei pernai. Paprastai sėklų pirkimo pikas būna balandį, bet matome, kad pirkėjai planuojasi savo išlaidas – pastebėję akcijas, sėklomis, daigyklomis, žemėmis, kitomis sodo bei daržo priežiūros prekėmis apsirūpina ir anksčiau“, – sako G. Kitovė.

Pomidorai.

Pasak jos, šiemet įdomu ir tai, kad nuo daržovių sėklų pagal populiarumą nedaug atsilieka žoliniai augalai, tokie kaip miskantai. Jie yra ypač populiarėjanti augalų rūšis, žmonės ryžtasi juos daiginti net iš sėklų. Taip pat, aktyviai perkamos gėlių sėklos – pavyzdžiui, nasturčių, ratilių. Visgi, sėklų TOP sąrašo viršuje tebekaraliauja daržovės: agurkai, ridikėliai ir, žinoma, pomidorai.

Kad šaknys nesusipintų – sėkite į daigyklas

Nemažai pomidorų augintojų jau pasėjo sėklas į indelius. Visgi, jeigu dar to nepadarėte, laiko dar yra. Tą padaryti nėra sudėtinga, pasakoja „Iki“ Šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo: „Patogiausia ir paprasčiausia pomidorus sėti į specialias daigyklas. Viena sėklytė keliauja į vieną indelį, tad vėliau bus gerokai lengviau augalus pikuoti, jų gležnos šaknys nesusipins. Daiginimui labiausiai tinka specializuoti substratai, kurie praturtinti tokiais mikroelementais kaip perlitas. Tokią dirvą reikėtų papurenti, neperlieti ir kiekvieną sėklytę švelniai įspausti gilyn.“

Daigykloms parūpinkite šiltą vietą, kurioje laikysis bent 20 laipsnių šiluma. Rekomenduojama sėklas pridengti plėvele, tačiau nepamirškite leisti augalams kasdien „pakvėpuoti“. Dygstantiems pomidorams, žinoma, būtinas vanduo, tačiau tą darykite saikingai, o geriausia pradžioje apskritai naudoti tik purkštuvą. Tinkamose sąlygose sėklos paprastai sudygsta per kelias savaites, tuomet ateis laikas pomidorus persodinti į didesnį indelį ar vazoną.

„Sėklų sėja jau pasirūpinus, laikas ir kitam atsakingam darbui – metas susiplanuoti, ką ir kur atšilus orams sodinsite šiltnamyje. Įvertinti derėtų ne tik turimą plotą ir daržovių valgytojų pomėgius, bet prisiminti ir taisykles, kurie „kaimynai“ geriausiai sutars. Kai kurios daržovės padės vienos kitoms klestėti, o kitus augalus verčiau atskirti“, – įspėja V. Paukštelo.

- Reklama -

Pomidorų geriau nesodinti šalia agurkų

Pomidorai yra jautri ligoms rūšis, todėl verta išmintingai suplanuoti kitų daržovių kaimynystę, kad būtų sumažinta ligų rizika. Pomidorai ir agurkai – du bene populiariausi ir plačiausiai Lietuvos daržuose auginami augalai. Jie dažnai tampa ir dilema daržininkams – ar šios daržovės gali dalytis viena lysve, o gal geriau joms skirti atskiras vietas?

„Pomidorai ir agurkai, nors iš pažiūros atrodo darni pora, iš tikrųjų gali būti ne pats geriausias pasirinkimas auginti kartu. Jų kaimynystė gali neigiamai paveikti abiejų augalų sveikatą ir derlių. Visų pirma, juos gali pažeisti tos pačios ligos, ypač grybelių sukeliamos. Be to, pomidorai mėgsta saikingesnį laistymą, o agurkus dėl jų negilios šaknų sistemos reikia laistyti dažniau ir gausiau. Tad skirtingi laistymo reikalavimai dar labiau apsunkina šių daržovių auginimą kartu“, – atkreipia dėmesį V. Paukštelo.

Tai nereiškia, kad reikės dviejų šiltnamių, ramina augalų žinovė. Tiesiog agurkus sodinkite arčiau sienų, kur jų neveiks staigūs temperatūros pokyčiai, o pomidorus – netoli šiltnamio durų.

Pomidorų taip pat nerekomenduojama auginti šalia cukinijų, bulvių. Pastarosios pavojingos dėl bulvių maro, kuris puola ir pomidorus. Tokios daržovės kaip kopūstai, brokoliai, briuseliniai kopūstai ir žiediniai kopūstai jiems taip pat ne geriausia kaimynystė. Šalia šių daržovių pomidorai vėliau pradės krauti žiedus.

Lengva kartu prižiūrėti paprikas ir pomidorus, mat jų poreikiai bus panašūs, tačiau V. Paukštelo atkreipia dėmesį, kad šiuos augalus taip pat puola panašios ligos, tad užsikrėtus vieniems, gali nukentėti ir kiti. Todėl susodinus juos kartu, reikėtų ir atidžiai prižiūrėti ir rūpintis prevencija nuo ligų.

Geriausi kaimynai pomidorams

Prastai sutarsiantys su agurkais, pomidorai visgi turi ir nemažą būrį draugų. Pavyzdžiui, jie puikiai augs šalia prieskoninių žolelių: pomidorams patiks čiobrelių, šalavijų, bazilikų, petražolių ir raudonėlių draugija. Pipirmėtės atbaidys skruzdes, žemės blusas ir peles. Žolelės padės ne tik saugotis nuo kenkėjų, bet ir pagerins pačių pomidorų skonį. Net dilgėlės, kurios laikomos piktžolėmis, turės teigiamą poveikį augalui ir jo vaisiams.

Pomidorai taip pat draugiškai sugyvens su česnakais, svogūnais, porais, morkomis, salotomis, salierais, špinatais. Ankštiniai augalai teigiamai paveiks dirvožemį, tad kartu ir padės pomidorams krauti gausesnį derlių.

„Gal pasirodys ir keista, bet pomidorus gali paveikti ne tik kitos daržovės, bet ir dekoratyviniai augalai. Kai kurie iš jų pomidorams padės – veiks kaip kenkėjus atbaidančios priemonės. Tokiomis savybėmis, pavyzdžiui, pasižymi serenčiai. Ši gėlė veiksmingai atbaido šiltnaminius baltasparnius nuo pomidorų. Tuo tarpu rykštenės, astrai vilioja plėšrius vabzdžius, kurie minta pomidorus puolančiais amarais“, – pastebi augalų žinovė.

Medetkos ir nasturtės taip pat turės teigiamą poveikį pomidorų augimui. Pasodintos toje pačioje dirvoje kaip ir daržovės, jos atbaidys dirvos kenkėjus nuo jų šaknų.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Už tvarkingus pastatus Molėtuose savininkai 2020 metais mokės mažesnius mokesčius

Gražiai gyventi ne tik gera, bet ir naudinga - nuo 2020 metų Molėtų rajone tvarkingų pastatų savininkai mokės 6 kartus mažesnius nekilnojamojo turto mokesčius,...

Horoskopai sausio 15 dienai

AVINASŠirdis šiek tiek virpa prieš svarbų ir atsakingą žingsnį, bet neturėtumėt to gėdytis. Šiam svarbiam momentui pakankamai ilgai ruošėtės, ir nors šauti šampaną dar...

Inžinerinės pramonės sektorius sparčiai vystosi ne tik didmiesčiuose, bet ir šalies regionuose

Inžinerinė pramonė – vienas iš labiausiai išvystytų ir per pastaruosius 15 metų sparčiausiai progresuojančių sektorių Lietuvoje. Jis sukuria daugiausiai darbo vietų šalyje ir yra...

Auga lai augalai: daržo entuziastės Solveigos Pranckūnės patarimai pradedantiesiems ir patyrusiems

Daržų ir sodų darbymetis balandžio ir gegužės mėnesiais pasiekia patį įkarštį. Tad į šio sezono daržininkystės traukinį norintys suspėti naujokai turėtų suskubti, o patyrę...

Rekuperacinė sistema, kokiems namams ji būtina?

Geras vėdinimas yra labai svarbi komfortiško mikroklimato privačiuose namuose sudedamoji dalis. Dar prieš 5-10 metų atviri langai buvo laikomi gero vėdinimo pagrindu. Tačiau inžinerinės sistemos nuolat tobulėja, o rinkoje atsirado speciali įranga, skirta efektyvesniam...

Prieš ir po: interjero dizainerė pataria, kaip įsirengti patogią ir jaukią darbo vietą

Darbas iš namų tapo jau ne privalumu, o darbo rinkos norma, tačiau įsirengdami darbo vietą namuose vis dar darome nemažai klaidų. Jos gali turėti nemenkos įtakos ir sveikatai, ypač kai namuose praleidžiama visa darbo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS