Pasirengimas diegti išmaniuosius skaitiklius įgauna pagreitį

Ar jau skaitėte?

Lietuvos energetikoje 2022 metais prasidės skaitmeninis virsmas – klientus pasieks išmanieji elektros energijos skaitikliai. Aktyviai ruošiamasi šiam pokyčiai – pasirašyta sutartis su skaitiklių tiekėju, kuris vykdo parengiamuosius veiksmus gamybos procesui, o lygiagrečiai atliekami kiti, su skaitiklių diegimu bei programos įgyvendinimu susiję, darbai. Išrinkti rangovai, kurie diegs apie trečdalį apskaitos prietaisų visoje šalyje, įsigytos skaitiklių metrologinės patikros laboratorijoje bei kitos paslaugos.

- Reklama -

Kitais metai bus pradėti diegti skaitikliai, kurie taps neatsiejama visos Lietuvos elektros tinklo dalimi, įgalins konkurenciją rinkoje, suteiks postūmį kurtis naujoms paslaugoms, kurios bus naudingos kiekvienam gyventojui. Išmanieji skaitikliai taps įrankiu, leisiančiu lengvai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, analizuoti ir keisti vartojimo įpročius. Skaitikliai nuotoliniu būdu saugiai perduos suvartojimo duomenis ir informaciją apie technologinius tinklo parametrus, o bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės greičiau ir tiksliau nustatyti bei šalinti gedimus, efektyvinti tinklo veiklą.

Konkursą laimėję rangovai bus atsakingi už skaitiklių diegimą atskiruose Lietuvos regionuose ir iš viso per trejus metus diegs apie 340 tūkst. išmaniųjų apskaitos prietaisų, tuo metu ESO savo pajėgomis – apie 800 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. Kauno ir Vilniaus regionuose skaitiklius diegs MB „Laustata“, tuo metu Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Utenos ir Alytaus regionuose – tiekėjų grupė, veikianti jungtinės veiklos pagrindu: UAB „City Service Engineering“ ir UAB „Mano Būsto priežiūra“.

Siekiant įsitikinti, kad tiekėjo pateikti skaitikliai atitinka visus iškeltus aukščiausius reikalavimus, tiksliai matuoja tinklo parametrus bei skaičiuoja energiją ir veikia saugiai – bus daroma atrankinė kokybės patikra. Tik šią patikrą praėję skaitikliai galės būti diegiami šalies gyventojams. Metrologinė atrankinė patikra, skirta papildomai įsitikinti, jog skaitikliai suvartotą elektros energiją apskaičiuoja patikimai, bus atliekama sertifikuotoje UAB „Elgama elektronika“ laboratorijoje.

Vienas didžiausių naujos kartos skaitiklių išskirtinumas yra tai, jog šie duomenis perduos siaurajuosčio daiktų interneto technologijos (NB-IoT) pagalba. Gyventojai galės stebėti savo suvartojimą, o skirstymo operatorius iškart užfiksuoti įvykusį sutrikimą. Įgyvendinant visą programą yra numatyta užtikrinti, kad skaitiklių perduodami duomenys tinkamai ir saugiai pasiekia sistemas, todėl taip pat įsigyjama įranga, kurios dėka bus atliekamas ir susijungimo su sistemomis testavimas. Įsigijus įrangą pačius tikrinimus atliks ESO inžinieriai.

Norint suteikti klientams patogumą ir aptarnavimo kokybę taip pat įsigytos kontaktų centro paslaugos. Kada, kam ir kurioje Lietuvos vietovėje ESO keis skaitiklius į išmaniuosius, kiekvienas klientas bus informuojamas asmeniškai ir iš anksto el. būdu. Pagrindinis skambučių centro darbas bus sutarti patogų laiką naujų skaitiklių diegimui su gyventojais, kurių skaitikliai yra jų būsto viduje. Šios paslaugos perkamos išskirtinai išmaniųjų skaitiklių diegimo laikotarpiui ir poreikiams.

- Reklama -

Gyventojams, kurie per metus naudoja daugiau nei 1 tūkst. kWh elektros bei visiems verslo klientams, iš senųjų į išmanius bus pakeisti apie 1,2 mln. skaitiklių. Darbai bus pradėti įgyvendinti 2022 m. pirmąjį pusmetį, o pabaigti 2025 m. Suvartojantiems mažiau, skaitikliai bus keičiami pasibaigus jų metrologinės patikros terminui.

Bendra išmaniosios apskaitos infrastruktūros projekto investicijų vertė siekia iki 150 mln. eurų ir 2019 m., pagal atliktos kaštų ir naudų analizės teigiamus rezultatus, yra suderinta su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT). Ši investicija yra reguliuojamos ESO veiklos dalis, atitinkamai per investicijos tarnavimo laikotarpį finansuojama kaip bendro tarifo dalis.

Keitimas gyventojams papildomai nekainuos – atskirai už išmaniųjų skaitiklių diegimą mokėti nereikės. Tai – ESO vykdomų tinklo investicijų dalis.

Visa informacija apie išmaniosios apskaitos infrastruktūros projektą pateikiama tinklalapyje ismaniejiskaitikliai.lt.

TOP naujienos

Degant kaminui temperatūra gali pakilti net iki 1200 laipsnių

Nors Lietuvoje kaminkrėčiai nėra ruošiami, kasmet ši profesija tampa vis populiaresnė, o šio darbo amato ir subtilybių išmokstama iš kitų kaminkrėčių, kurie noriai dalinasi...

Statistikai: statybos per metus pabrango – 3,8 proc.

Gegužę statybos sąnaudų elementų kainos, lyginant su balandžiu, padidėjo 0,4 proc., skelbia Valstybės duomenų agentūra (VDA). Palyginti su ankstesniu mėnesiu, sąnaudų brangimas krito nuo...

Pavasarinis tvarkymasis: patarimai, kaip paprastai ir be rūpesčių susitvarkyti namus

Kai ateina pavasaris, rodos, net kvapas lauke pasikeičia – jis tampa toks lengvas, gaivus ir primenantis pavasarinį atsinaujinimą. Tokios gaivos pradeda norėtis ir namuose,...

Aktualu nuomojantiems turtą – apsisaugosite net nuo pajamų negavimo

„Lietuvos draudimas“ ir proptech startuolis „Properenty.lt“ klientams pristatė naują specializuotą ilgalaikės nuomos draudimą, kuris nuomotojui leis apsidrausti net nuo laikino pajamų negavimo, o nuomininkui...

Gyventojai jau gali lyginti nepriklausomų elektros tiekėjų vartojimo planus ir kainas

Iki gruodžio 10-osios, kuomet nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti į pirmąjį liberalizavimo etapą patekę gyventojai, liko vos kelios dienos. Tiems, kas dar šio sprendimo nepriėmė, tai padaryti geriausiai padės apie vykstančią energetikos reformą nuolat...

Sutaupyti elektros išlaidoms įmanoma iki 70 proc.

Ieškantiems naujo būsto papildomas galvos skausmas – kylančios elektros kainos. Nors pasirinkimo trūkumo nėra, specialistų teigimu, gyventojų pagrindiniais kriterijais buvusią infrastruktūrą ir kainą, papildė dar vienas „saugiklis“, – kaip būsimasis būstas aprūpinamas elektra ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS