Rekuperacinės sistemos įrengimas, ką reiktų žinoti?

Ar jau skaitėte?

Rekuperacinė sistema – tai priverstinė arba dar kitaip – mechaninė vėdinimo sistema, kurios įrengimas reikalauja specifinių žinių. Tokia vėdinimo sistema yra nepalyginamai efektyvesnė nei natūralus vėdinimas, o naujos statybos namams ji yra netgi būtina.

- Reklama -

Rekuperatoriaus parinkimas

Rekuperacinės sistemos įrengimas paprastai susideda iš rekuperatoriaus ir ortakių sistemos. Rekuperatoriaus pasirinkimas priklauso nuo kelių pagrindinių kriterijų – tai pastato plotas, patalpų tūris, gyventojų skaičius, pastato statybos būklė. Kiekvienu atveju, prieš pasirenkant vėdinimo įrenginį, rekomenduojama atlikti vėdinimo sistemos projektą ir atlikti tikslius skaičiavimus vėdinimo sistemos įrengimui.

Rekuperacinės sistemos įrengimas, ką reiktų žinoti.

Priklausomai nuo to, ar yra galimybė įrengti ortakių sistemą, priklauso ir paties įrenginio pasirinkimas. Kartu su ortakių sistema komplektuojami rekuperatoriai gali būti kelių tipų: rotaciniai bei plokšteliniai. Pastarieji taip pat skirstomi į standartinius arba inovatyvius – plokštelinius su šešiakampiu šilumokaičiu. Nuo rekuperatoriaus tipo priklauso įrenginio efektyvumas ir kiti svarbūs faktoriai.

Plokšteliniai rekuperatoriai su šešiakampiu šilumokaičiai. Labai svarbu žinoti, kad šie rekuperatoriai yra patys efektyviausi. Jie taip pat gali būti standartiniai arba su drėgmės grąžinimu. Šių įrenginių efektyvumas gali siekti net iki 95%, žinoma, esant žemesnei lauko temperatūrai, jų efektyvumas šiek tiek krenta. Jie turi integruotą automatinę apsaugą nuo užšalimo, todėl gali būti sėkmingai eksploatuojami net iki -20 °C.

Standartiniai plokšteliniai rekuperatoriai. Šie pasižymi kiek mažesniu efektyvumu. Kadangi jie neturi apsaugos nuo užšalimo, jų eksploatavimo galimybės žiemos metu yra gana ribotos. Žinoma, juose galima integruoti papildomus šildytuvus, kurie neleidžia jiems užšalti, tačiau šie šildytuvai naudoja pakankamai nemažai elektros sąnaudų.

Rotaciniai rekuperatoriai. Juos dažnas įvardija kaip variantą, kuris yra tinkamiausias mūsų klimatui, tačiau kaip jau minėjome aukščiau, puikiai tinkami ir plokšteliniai. Rotaciniai veikia taip, kad nuolatos besisukantis rotorius sušildo vamzdelius, į kuriuos patekęs šaltas oras yra pašildomas. Tokiu būdu įrenginys niekuomet neužšąla, be to, į patalpas grąžinama dalis drėgmės, todėl patalpų oras neišsausėja. Taigi, šie rekuperatoriai išsaugo ne tik šilumą, bet ir drėgmę.

- Reklama -

Lanksčių ortakių sistema

Nors ortakiai gali būti nebūtinai lankstūs, bet ir plieniniai, pastarieji dažniausiai montuojami komercinės paskirties pastatuose. Gyvenamiesiems namams paprastai montuojama lanksčiųjų ortakių sistema, kuri neužima daug vietos, o ir priežiūra jų yra paprastesnė. Jie gali būti skirtingo diametro, su antistatiniu bei antibakteriniu vidiniu paviršiumi, o jų pasirinkimas priklauso nuo individualių galimybių bei techninių poreikių.

Ortakiai dažniausiai įrengiami lubose, tačiau galima įrengti ir sienose ar grindyse, jeigu nėra įrengta grindinio šildymo sistema. Ortakiai montuojami dažniausiai naujos statybos namuose, kol dar neatlikta vidaus apdaila ir gali būti montuojami ten, kur yra daugiau laisvos vietos.

Mini rekuperatoriai

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių sumontuoti ortakius galimybės nėra, nereikia nusiminti. Tam galima naudoti taip pat priverstinio vėdinimo mini rekuperatorius. Jie montuojami labai paprastai – tiesiogiai per lauko sieną. Tiesa, dėl to mini rekuperatorių montavimo galimybės yra ribotos, kadangi juos galima įrengti tik tose patalpose, kuriose yra lauko siena. Priklausomai nuo jo techninių parametrų, jų kiekis yra apskaičiuojamas pagal patalpos dydį.

Šie mini įrenginiai dažniausiai montuojami renovuotuose namuose, kuriuose nėra galimybės įrengti lanksčių ortakių sistemą. Taip pat ir tuomet, kai atlikta patalpų vidaus apdaila. Ypatingai stipriai šių mini rekuperatorių poreikis išaugo po to, kai buvo atliktas daugiabučių namų modernizavimas. Užsandarinus sienas bei pakeitus langus, butuose labai greitai „išlindo“ drėgmės problemos, o kartu su jomis – pelėsis ir kiti nemalonumai.

 

 

TOP naujienos

7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus...

Kodėl lietuviai perką nuosavą būstą

Lietuvos gyventojai nuosavą būstą dažniausiai perka dėl noro nebegyventi su tėvais arba nuomojame būste, atskleidė neseniai vykdytas tyrimas. Kokios dar priežastys lemia šalies žmonių...

Šildymo sezono startas pažymėtas katilų gedimais. Kaip jų išvengti?

Prasidėjęs ruduo ir gana anksti atvėsę orai vienus nuosavų namų gyventojus užklupo netikėtai, o kiti šildymo sezono pradžiai pradėjo ruoštis dar baigiantis vasarai. Žmonėms...

Vėl skaudi nelaimė – dėl nesaugaus darbo iškasoje žuvo darbuotojas

Vakar Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo pranešimą apie mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, kurio priežastis – nesaugus darbas iškasoje. Tai jau antra tokia nelaimė šiais...

Bankas išsiaiškino, kodėl lietuviai nebeperka nuosavo būsto

Trečdalis Lietuvos gyventojų planuoja įsigyti naują būstą dešimties metų laikotarpyje, rodo „Luminor“ banko atliktos apklausos* duomenys. Didžiausiu trikdžiu apklaustieji įvardija aukštas nekilnojamo turto kainas, o beveik kas dešimtam Lietuvos gyventojui trūksta santaupų pradiniam būsto...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS