Prieš pirmuosius pavasarinius darbus darže, nepamirškite trijų žingsnių, kaip tinkamai pasirūpinti daržo įrankiais

Ar jau skaitėte?

Kai saulės kasdien vis daugiau, taip ir norisi eiti į lauką bei suleisti rankas į žemę. Bet planuojant tai, kokius augalus šiemet norite daiginti ir auginti, svarbu pasirūpinti ne tik jais, bet ir savaisiais darbo įrankiais. Išsamiau apie tris žingsnius, kaip tinkamai pasirūpinti daržo įrankių priežiūra, rašoma „Fiskars“ pranešime žiniasklaidai.

- Reklama -

Pirmasis žingsnis: apžiūrėkite turimus įrankius

Pirmasis pavasario žingsnis labai glaudžiai susijęs su paskutiniuoju praėjusio sezono žingsniu. Jei pernai metais, pabaigę darbus, įrankius iš karto nuvalėte, sutepėte ir pagalandote bei sausai juos pasidėjote, pavasario pasiruošimo darbai bus greiti ir paprasti, tik peržvelgti, kaip įrankiams pavyko peržiemoti.

O jei pernai metais skubėjote džiaugtis derliumi, o įrankius tiesiog atidėjote į šalį, tuomet pavasarį teks pradėti nuo atidžios įrankių apžiūros. Pirmasis žingsnis – visus įrankius paimti ir laikinai perkelti kitur, o tas vietas, kuriose įrankiai buvo sudėti, dezinfekuokite nuvalydami dezinfekavimo skystyje pamirkytu skuduru. Taip pašalinsite grybelius ir bakterijas, kurias galėjote parsinešti iš lauko ant įrankių ar batų.

Tuomet rūpestingai peržvelkite pačius įrankius, atkreipkite dėmesį, kuriems įrankiams užteks tik nuvalymo, kuriems reikės didesnės pagalbos, o kas galbūt jau nudirbo savo paskutinįjį sezoną. „Net jei įrankis buvo labai mylimas ir atrodė nepamainomas, bet šiemet jau atrodo netvirtai ir įtartinai, nereikėtų prie jo prisirišti, o verčiau įsigyti naują pakaitalą. Jei nuspręsite naudoti prastos būklės įrankį, jis gali būti ne tik nepatogus, bet ir turėti didesnę susižalojimų riziką“, – perspėja įrankius gaminančios įmonės „Fiskars“ atstovė Lietuvoje Inga Derenkaitė.

Tiesa, Inga Derenkaitė atkreipia dėmesį, kad jei pastebėjote apgedusį įrankį, prieš pirkdami naują įsitikinkite, galbūt pakaktų atnaujinti ne visą įrankį, o tiesiog sugedusią įrankio dalį. Pavyzdžiui, jei smarkiai aprūdijo sekatorius, galite įsigyti ne visą produktą, o tik naują geležtę.

Antrasis žingsnis: įrankių valymas

Atlikus įrankių apžiūrą, ir atrinkus, kurie iš įrankių pravers dar ir šiemet, galite pereiti prie antrojo pasiruošimo žingsnio – įrankių valymo. Visų pirma, nuplaukite juos šiltu vandeniu su ūkiniu muilu ar indų plovimo skysčiu. Tai padės panaikinti ne tik nešvarumus, bet ir nuo nuolatinio kontakto su rankomis susikaupusius riebalus. Itin stipriai prilipusį purvą pašalinkite kempinėle ar šepetuku.

- Reklama -

Atidžiai apžiūrėkite metalinius įrankius, jei ant jų rasite rūdžių, pašalinkite jas naudodami specialią rūdžių šalinimo priemonę ir metalines kempines arba smulkų švitrinį popierių. Jeigu ant medžių genėjimo įrankių radote sakų, juos pašalinsite naudodami actą. Po plovimo ir šveitimo procedūrų įrankius išdžiovinkite ir nuvalykite sausu skuduru.

Inga Derenkaitė atkreipia dėmesį, kad atidus įrankių nuvalymas reikšmingas ne tik patiems įrankiams, bet ir dirvai bei augalams, kad jiems nebūtų perduota jokių ligų. Dėl to būtina pasirūpinti ne tik įrankių nuplovimu, bet ir dezinfekcija. Tad dar vienas valymo etapas turėtų būti įrankių apdorojimas patogeninius mikroorganizmus naikinančiomis priemonėmis.

Trečiasis žingsnis: galandimas

Nuvalyti įrankiai jau yra pusiaukelėje į naująjį sezoną. Dabar liko juos tik pagaląsti. Tai itin aktualu sekatoriams, nes su nudilusiais sekatoriais atlikti pjūviai bus grubūs, augalai gis lėčiau. O aštrūs įrankiai sutaupys jums laiko ir energijos. Galandimą galima planuoti kartą ar du per sezoną, priklausomai nuo to, kaip dažnai naudojate vienus ar kitus įrankius. Pagaląsti įrankius patiems nėra sudėtinga. Vienas svarbiausių dalykų tai darant – pasistengti išlaikyti ašmenų kampą.

I. Derenkaitė pataria, kad sekatorių, sodo žirklių, gyvatvorių žirklių, universalių genėtuvų ir kitų įrankių priežiūrai galite naudoti „Fiskars“ sodo įrankių priežiūros rinkinį, kurį sudaro ilgaamžė deimantinė dildė bei alyva judančioms dalims sutepti. „Tik nepersistenkite – jeigu nubrauksite per daug metalo, įrankis greičiau dėvėsis“, – perspėja specialistė.

Su deimantine dilde drąsiai galąskite kirpiklius, kastuvus, kauptukus. Galandamą įrankį atremkite į kitą pagrindą ir tvirtai laikykite, taip apsisaugosite nuo traumų ir užtikrinsite tolygų judesį. Dilde braukite nuo savęs įstrižai ašmenų, dildymui nenaudokite papildomų sutepimo priemonių.

Rinkinyje esančią alyvą naudokite sekatorių, kirpiklių judančioms dalims sutepti. Pačias sekatorių geležtes galąskite jas nuėmę nuo įrankio. Galite naudoti arba tą pačią deimantinę dildę, arba ir galandimo akmenį. Ant akmens galite užlašinti keletą lašų vandens ar aliejaus. Galąsdami, ašmenis braukite nuo savęs kiek įstrižu judesiu, tarsi bandydami nuo akmens atpjauti ploną sluoksnelį.

Tinkamai apžiūrėti, išvalyti ir pagaląsti įrankiai tarnaus jums ne tik šį sezoną, bet dar ir daugelį kitų.

Raminta Kėželytė

TOP naujienos

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas,...

NT Latvijos pajūryje: įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Pandemija gana netikėtai Lietuvos gyventojams tapo postūmiu įsigyti nekilnojamąjį turtą (NT). Paklausa tokia didelė, kad kainos sparčiai auga, o pasiūla nespėja malšinti pirkimo įkarščio,...

Trys dalykai, kuriuos namuose turėtume patikrinti prieš eidami miegoti

Dėl koronaviruso pandemijos savo būstuose šiemet praleidžiame ypač daug laiko. Lietuvoje prasidėjus jau antram šiais metais visuotiniam karantinui, draudikai pateikia savo įžvalgas, kaip nieko...

Klaipėdos meras: tikslinga rengti projektą visam centrinio pašto kompleksui atnaujinti

Klaipėdos miesto savivaldybė svarsto rengti projektą uostamiesčio centrinio pašto kompleksui atnaujinti. Pasak savivaldybės, pašto rūmų komplekse siūloma kurti daugiafunkcinę kultūros erdvę. Šiuo klausimu uostamiesčio...

Inžinerinės pramonės sektorius sparčiai vystosi ne tik didmiesčiuose, bet ir šalies regionuose

Inžinerinė pramonė – vienas iš labiausiai išvystytų ir per pastaruosius 15 metų sparčiausiai progresuojančių sektorių Lietuvoje. Jis sukuria daugiausiai darbo vietų šalyje ir yra visos ekonomikos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje variklis. Lietuvos inžinerinės pramonės...

Prarasti rankpinigiai, užlietas ką tik įsigytas būstas, vidaus apdailos defektai – kaip to išvengti?

Nekilnojamojo turto įsigijimas yra gana sudėtingas procesas. Kiekviename šio proceso etape būsto pirkėjų laukia didesni ar mažesni iššūkiai, kuriuos įveikti ne visada būna paprasta. Prarasti rankpinigiai, dingęs būsto pardavėjas, užlietas ką tik įsigytas būstas,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS