Nuosavo būsto pirkimas: kaip pasiruošti šiam svarbiam žingsniui?

Ar jau skaitėte?

Apie gyvenimą nuosavame būste svajoja daugelis lietuvių – tai leidžia turėti daugiau erdvės ir privatumo, pačiam priimti interjero ir eksterjero sprendimus bei gali tapti puikia investicija. Ką būtina žinoti prieš ruošiantis įsigyti nuosavą būstą, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

- Reklama -

„Nekilnojamo turto (NT) pirkimas – itin didelis ir svarbus žingsnis. Įsigyti nuosavą būstą be būsto paskolos gali ne kiekvienas, todėl ruošiantis skolintis iš banko, itin svarbu paruošti namų darbus – pasidomėti rinkos pasiūla bei įvertinti savo galimybes“, – sako E. Jurevičius.

Įvertinkite savo galimybes ir pradėkite taupyti pradiniam įnašui

Pirmas žingsnis, kurį privalote padaryti, prieš svarstydami įsigyti nuosavą būstą – įvertinti savo galimybes.


„Nekilnojamo turto (NT) pirkimas – itin didelis ir svarbus žingsnis“, – sako „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

„Pradėkite nuo savo mėnesinių pajamų – peržiūrėkite ir atidžiai sekite, kiek pinigų gaunate ir kiek jų išleidžiate. Tai padės nustatyti, kokią sumą galėtumėte atsidėti taupymui, o kokią – skirti būsto paskolos mėnesio įmokoms. Taip pat patikrinkite visus turimus finansinius įsipareigojimus – padenkite kreditinės kortelės skolą, įvertinkite turimų vartojimo paskolų dydžius, automobilio lizingą ar kt.“, – pasakoja ekspertas.

Jis priduria, kad žingsniui įsigyti NT reikėtų pradėti ruoštis vos tik gimus pirmosioms mintims apie nuosavą būstą. Todėl pataria laiku apmokėti sąskaitas bei kitus finansinius įsipareigojimus – netgi kelių dienų vėlavimas sumokėti komunalinius mokesčius gali turėti įtakos jūsų kredito istorijai.

Įsivertinus, kiek galite skirti būsto paskolos mėnesio įmokoms, galite pradėti „treniruotis“ šiems mokėjimams – atsidėdami konkrečią pinigų sumą kas mėnesį imti taupyti pradiniam įnašui, kuris siekia bent 15 proc. būsto kainos.

- Reklama -

Atidžiai išsirinkite būstą

Įvertinus savo galimybes ir nusprendus, kad galite sau leisti mokėti būsto paskolos įmokas, laikas pradėti rinktis būstą. Šiame etape ekspertas pataria atsižvelgti į jo lokaciją, būklę bei, žinoma, kainą.

„Apskaičiuokite, kokią mėnesio įmoką galėtumėte sau leisti mokėti už būsto paskolą, atsižvelgdami į savo pajamas ir esamus finansinius įsipareigojimus. Norint jaustis finansiškai stabiliai, būsto paskolos įmoka neturėtų viršyti 30 proc. jūsų mėnesinių pajamų, o visų finansinių įsipareigojimų įmokos, įskaitant ir būsto paskolą, – 40 proc.“, – tvirtina E. Jurevičius.

Jis atkreipia dėmesį, kad ruošiantis įsigyti nuosavą NT, svarbu nepamiršti įvertinti ir papildomų išlaidų – turto draudimas, notaro mokesčiai, remonto ir įrengimo išlaidos.

Palyginkite skirtingus pasiūlymus

Eksperto teigimu, ruošiantis įsigyti būstą su banko paskola, itin svarbu neskubėti – pasidomėkite skirtingų bankų siūlomomis sąlygomis, kad rastumėte sau palankiausią variantą. Taip pat, turint tinkamus argumentus, dėl būsto paskolos maržos su banku galima ir pasiderėti.

„Tačiau svarbu ne tik išsirinkti tinkamiausias banko sąlygas, bet ir neskubėti pirkti patikusio būsto – sudėkite visus argumentus popieriuje ir įvertinkite norimo įsigyti būsto privalumus ir trūkumus. Taip pat nepamirškite pasidomėti valstybės teikiamomis lengvatomis“, – sako E. Jurevičius.

Stebėkite rinkos tendencijas

Svarbu suprasti, kad būsto pirkimas – itin atsakingas sprendimas, todėl kiekvienas žingsnis turi būti itin apgalvotas. Ekspertas pataria neskubėti ir prieš įsigyjant NT pasidomėti, kokios yra rinkos kainos bei kaip jos kinta.

„NT skelbimų portalų statistika rodo, kad lietuviai aktyviausiai būsto ieškoti pradeda pavasarį. Todėl galima tikėtis, kad būtent tuo metu pasirinkimas bus didesnis, tačiau kartu su juo augs ir paklausa, todėl, tikėtina, turėsite didesnių iššūkių, siekiant suderėti galutinę turto kainą su pardavėju. Tuo tarpu papildomų nuolaidų galite tikėtis rudens pabaigoje, kuomet dalis pardavėjų yra labiau linkę derėtis, siekiant išvengti papildomų išlaidų šaltuoju sezonu “, – tvirtina E. Jurevičius.

Agnė Mažeikytė-Šmeliova
„Luminor“ komunikacijos projektų vadovė

TOP naujienos

Kone kas valandą – po užlietą butą, namą, kotedžą

Kiekvieną dieną vien vienos Lietuvoje veikiančios draudimo kompanijos klientai registruoja vidutiniškai po 18 atvejų, kai jų būstuose įvyksta vandens užliejimas. Absoliuti dauguma – trys...

„Lietuvos draudimui“ 100 metų – kitą etapą pradeda statydami naują įmonės biurą

2021-aisiais 100 metų gimtadienį švenčianti didžiausia šalies draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ įkasė kapsulę į naujai statomų pastatų komplekso pamatus Vilniaus miesto centre, Basanavičiaus gatvėje....

Rekordiniai metai: pensijų fonduose kaupiančių dalyvių turtas kaip reikiant ūgtelėjo

2019 metai pensijų fondams buvo rekordiniai – nuo metų pradžios pradėjusių veikti gyvenimo ciklo pensijų fondų vidutinis investicinio vieneto vertės pokytis per praėjusius metus...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų...

Ekspertai pataria: kaip prižiūrėti išmaniuosius įrenginius, kad jie tarnautų ilgiau

Kasmet elektroniniams prietaisams išleidžiame šimtus, o kartais net tūkstančius eurų. Tačiau ne visada pavyksta išsaugoti puikią jų būklę, dėl ko papildomai kainuoja įrenginių remontas ar jų keitimas. Norint to išvengti, būtina tinkamai pasirūpinti savo...

Biuro darbuotojų produktyvumą lemia ne vien atlyginimas ir geri kolegos

Daugiau natūralios šviesos biure – produktyvesni darbuotojai ir geresni verslo rezultatai. Tokias išvadas atskleidė ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mokslininkių pirmąkart Lietuvoje atliktas tyrimas. „Bent 3 valandas matoma dienos šviesa leidžia kur kas labiau mėgautis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS