5 patarimai, kurie padės taupyti energiją

0
752

Balandžio 17-ąją minima Energetikų diena. Šia proga energetikai kviečia visus energiją vartoti efektyviau, atsakingiau, taupiau. Lengvai įgyvendinami elektros ir dujų taupymo patarimai – ne tik sumažins sąskaitas, bet ir prisidės prie gyvybiškai svarbaus aplinkos išsaugojimo ateities kartoms.

„Iš iškastinio kuro gaminama energija daro poveikį aplinkai ir matome tendencijas, kad vis daugiau energijos stengiamasi išgauti iš atsinaujinančių šaltinių. Žaliosios energetikos vystymas yra ir vienas iš „Lietuvos energijos“ strateginių tikslų. Bet kol šie procesai vyksta, kol į kiekvienus namus elektra bus tiekiama iš saulės ir vėjo jėgainių, o prie kiekvienų namų durų bus elektromobiliai – turime išmokti ir įprasti naudotis energijos ištekliais taupiau ir efektyviau. Todėl šiemet sakome – „Pradėk nuo savęs“ ir raginame „įjungti“ sąmoningumą, stebėti savo veiksmus ir elgesį bei galvoti, kur galime tobulėti“, – ragina „Lietuvos energijos“ grupės Darnaus vystymosi komunikacijos vadovas Valentas Neviera.

Kai tiek daug diskutuojama apie taršą ir jos įtaką klimato kaitai pasaulinėse organizacijose, šalių vyriausybėse – globalinės problemos ima atrodyti itin sunkiai įveikiamos. Nors iš tiesų – kiekvieno mūsų kasdieninėje veikloje rasime daug būdų ir galimybių prisidėti prie aplinkos tausojimo. Dalinamės penkiais paprastais patarimais, kaip efektyviau naudoti energiją namuose, sumažinti savo sąskaitą ir prisidėti prie aplinkos išsaugojimo:

Jei nebesinaudojate buitiniu prietaisu – iškart išjunkite jį iš elektros tinklo. Budėjimo režimu veikiantys įrenginiai (net ir į elektros tinklą įjungtas mobilaus telefono kroviklis!) nuolat naudoja elektros energiją. Taigi, nors prietaisu jūs ir nesinaudojate, tenka mokėti už elektros energiją.

Gamindami valgį puodą uždenkite dangčiu. Vanduo greičiau užverda uždengtame inde, tad ne tik pagaminsite greičiau, bet ir sutaupysite elektros energijos ar dujų.

Jei naudojatės orkaite, kepimo procesą stebėkite per stiklą. Kiekvienas durelių atidarymas sumažina temperatūrą orkaitėje ir verčia prietaisą naudoti daugiau energijos, kad temperatūrą atstatytų.

Šaldiklį atšildykite, jei susidarė 5 milimetrų ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.

Jei naudojate elektrinę viryklę, įsigykite reikiamo skersmens plokščiadugnius puodus. Kuo bus didesnis kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupysite šilumos. Kaitlentę galite išjungti apie 15 minučių anksčiau nei reikia patiekalo paruošimui. Jūsų maistas virs nenaudodamas papildomos energijos.

Lietuvos energetikų diena minima nuo 1892 m. balandžio 17 dienos, kai kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare Rietave buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė Lietuvoje.

Artūras Ketlerius
„Lietuvos energijos“ l. e. p. Ryšių su visuomene vadovas